U mojih više od godinu i pol dana razvoja webshopa Allianz Direct (prodaja online osiguranja), bio sam svjedokom mnogih kardinalnih pogrešaka koje je jedna velika korporacija napravila u startu i prolazio kroz tzv. dječje bolesti razvoja aplikacije. Sada, nakon skoro dvije godine razvoja, te su greške napokon otklonjene. Da se to ne bi dogodilo i vama, evo vam top lista 10 grešaka koju poduzetnici najčešće rade kada postavlaju novi webshop.
1. Nedostatak marketinga
Svi znamo da webshopovi trenutno ne donose toliko novaca koliko donose prodavaonice u velikim trgovačkim centrima, ali to ne znači da smijemo zanemariti marketing. Počnite se pripremati već sad za tržište koje će procvasti kroz par godina. Svi uvijek želimo biti ispred svoje konkurencije, zar ne?
2. Neredovito osvježavanje sadržaja (proizvoda)
Većina offline dućana webshop gleda kao nužno zlo pa im on služi kao web katalog za korisnike koji će fizički doći u taj dućan. Često se na tim webshopovima nalaze čak i proizvodi koji su već odavno rasprodani ili božićne akcije u lipnju. Redovito osvježavanje je prijeko potrebno i jako važno za image tvrtke.
3. Komplicirani proces kupnje
Ovdje vrijedi KISS pravilo – Keep it simple, stupid. Ne žellite valjda da se vaš korisnik izgubi na 12 koraku od mogućih 20 i odustane od kupnje jer mu je neugodno pitati njegovog desetgodišnjeg sina :-) Maksimalan broj koraka u procesu kupnje je 5, a idealno bi bilo 3.
4. Nedostatak korisničke podrške ili call centra
Većina webshopova nema korisničku podršku već tu podršku rade prodavači iz offline dućana koji za to nemaju vremena. Njihov najčešći odgovor je: “Dođite u dućan pa ćemo Vam sve objasniti”. To nikako ne može biti dobro za posao.
5. Loša (ili nikakva) optimizacija webshopa za tražilice
SEO je jako važna komponenta ako nemate previše novaca za promociju. Na taj način možete za pojedine proizvode kreirati i landing stranice koje će nositi daleko više posjetitelja nego stranica koja ima naziv “index.php?main_page=product_info&cPath=0&products_id=1”. Korisnici neće dolaziti kod vas čarolijom…
6. Portaliziranje webshopa
Iako je portal uz sam webshop jako dobra ideja zbog svima nam dobro poznatog SEO-a, jako je loša ideja kada se u samom procesu kupnje nalazi link na neki zanimljivi članak. Na taj način se može dogoditi da se korisnika odvrati s procesa kupnje. Portal napravite, ali kada netko uđe u webshop gotovo je s promocijom stranice, bannerima i sličnim glupostima – u obzir dolaze samo vezani proizvodi.
7. Zastarjeli dizajn
Ljudima je jako važno kako izgleda dućan u kojem kupuju. Isto to vrijedi i za webshop u kojem kupuju. Iskreno, ni sami valjda ne želite da vaš webshop izgleda kao da je tek izašao iz 90-ih, jel tako?
8. Neispravni linkovi
Svi linkovi na vašoj stranici, uključujući opise proizvoda, slike i sl. trebali bi redovito biti testirani kako bi bili sigurni da rade. Ne testirati svoj webshop ravno je gašenju webshopa.
9. Nedostatak fokusa
Ne može se baš sve prodavati online, zato nemojte ni pokušavati. Specijalizirajte se za jednu užu nišu i onda prodajte apsolutno sve proizvode s tog područja. Postanite pouzdani uskoj grupi ljudi koja će nakon toga širiti dobru riječ o vama i vašoj online trgovini većim masama. Na taj način će vam biti lakše voditi i marketing.
10. Integracija sustava za plaćanje
Jako je važno imati implementirani sustav za plaćanje u slučaju da želite plaćanje putem kartica. Ako želite samo plaćanje putem ponuda/virmana, ni nemojte implemenitati sustav za plaćanje jer vam je preskup. Ali jedno je sigurno – nikad nemojte uzimati bojeve kartica klijenata jer ste na taj način odgovorni za njih.
Ima još puno grešaka koje početnik može napraviti, slobodni ste komentirati i ostaviti svoje mišljenje što napraviti kako bi webshop besprijekorno funkcionirao.
Bacite oko i na članak Zašto Hrvati ne kupuju online
Ire kaže
hvala na savjetima :)
ivan kaže
stvarno ste mi dosta pomogli sa ovim greskama jer sam imao par gresaka kad sam radio svoj webshop posebno radi toga sto sam nudio sve i svasta na web shopu sad sam se koncetrirao na uzu dijelatnost XD thx
Robi kaže
Odličan članak. Predlažem da se omogući link za printanje teksta tako da bude optimatiziran.
Neven Jacmenović kaže
Bok Filip, sve ovo što si naveo je točno i to su večinom generalni preduvijeti da ti shop uopce funkcionira. No, svemu tome moraš još i pridodati činjenicu da u .hr web shopovi još uvijek nisu mainstream kanal prodaje, te da taj shop prodaje osiguranja – nešto što je dosta “kompliciran” proizvod za prodati online kod nas, tj. za što je inače potreban prodajni predstavnik… Ja bih rekao da je odlično da se kod nas uopće MOŽE kupiti osiguranje online. (disclaimer: ne izražavam stavove firme niti reklamiram crosig.hr) :)