Dosta mi je više novinara koji šalju PR objave na 500 e-mail adresa i ne znaju značenje polja BCC. Katastrofa!!! Nedavno sam primio takav mail i sada imam popis svih redakcija koje je taj novinar vrijedno skupljao godinama. Neka mu je, kada se ne želi informirati i radi PR na stari offline način umjesto da prigrli nove tehnologije. Da se ista stvar ne bi dogodila i vama, evo vam par “tehničkih” savjeta.
Kada šaljete masovni mail, obavezno koristite polje BCC
Pod masovni mail računam jedan generlani mail koji se šalje na ogroman broj e-mail adresa. To polje omogućava skrivanje e-mail adresa novinara kojima ste poslali PR objavu. Na taj način nitko neće moći doći do adreme koju ste skupljali godinama i koju vrijedno održavate.
Kada šaljete mail na više osoba, obavezno koristite polje CC
To polje omogućava uredniku da vidi kome je mail primarno naslovljen. To možete koristiti kada šaljete e-mail na više osoba u firmi. Mail naslovite na urednika, a u CC stavite novinare za koje znate da rade s njim. Na taj način postoji mogućnost da ako vas urednik i ignorira, da jedan od novinara uoči vijest i objavi ju.
Pokušajte slati personalizirane mailove
Što pod time točno mislim? Vrlo jednostavno, vaš prijatelj novinar radije će objaviti vijest/novost koja je usmjerena direktno na njega. Da li je stvarno toliko teško tih 50 mailova koje ćete poslati posebno nasloviti. Iz osobnog iskustva znam da je to minuta više po svakom mailu. Znači, obavezno svaki mail započnite: “Poštovani g. Marković” ili još bolje “Dragi Marko”. Čak nije važno ni da se tekst unutar jednog maila razlikuje teksta unutar drugog maila.
Pokušajte prilagoditi tekst portalu na kojem želite objavu
Nije tajna da baš svaki portal ima svoj neki image i stil pisanja vijesti. Nije isto da li će se neka vijest naći na portalu business.hr ili na 24sata.hr. Promijenite malo tekst, izbacite nepotrebne dijelove. Ne zanima baš svakoga što je ministar Čobanković izjavio. Također, bilo bi zgodno da ta PR objava koju šaljete ima početak i kraj – da se iz nje može izvući neki zaključak.
Redovito osvježavajte adremu
Novinarska adrema je ništa drugo nego popis novinara. Obično sadrži njihova imena i prezimena, medij iz kojeg dolaze, broj telefona, mobitela, e-mail adresu, broj faksa, eventualno fizičku adresu medija, te prostor za sitne natuknice. Nikome se ne sviđa kada mu na objavu dođe članak koji je naslovljen na kolegu koji je u toj firmi prestao raditi prije više od 3 godine.
Kontaktirajte urednika prije nego mu pošaljete materijal
Svaki portal (ili čak rubrika na portalu) ima svog urednika. Javite mu da ćete mu poslati PR objavu. On vjerojatno svaki dan dobije 500 mailova (što objava, što SPAM-ova) koji ga mole da ih objavi. To je jako teško filtrirati svakom čovjeku. Urednik će puno lakše uočiti vaš mail ako ga prije toga kontaktirate i objasnite mu što ćete mu poslati.
Istražite tematiku o kojoj pišete
Obavezno istražite tematiku o kojoj pišete. Znam da je u zadnje vrijeme postalo popularno “štancanje” što većeg broja vijesti, ali probajte se suzdržati od toga. Jedna kvalitetno pripremljena PR objava objavljena na 10 portala važnija je od 10 pr objava objavljenih na jednom portalu…
Za više informacija o PR-u posjetite Blog Nataše Martinić.
Berislav Lopac kaže
Evo još jedan hint: ukoliko češće šaljete mailove na veći broj adresa, razmislite o korištenju nekog komercijalnog rješenja kao što je http://www.mailchimp.com, ili pak o nabavci specijaliziranog programa kao što je http://www.listmessenger.com
Filip Višić kaže
Naravno, Berislave, mi smo i dalje protiv slanja masovnog broja mailova ;-)
Ivan Brezak Brkan kaže
Tako je filipe… Spamuše su najgori oblik PR-a koji vidim i dalje prečesto. Fore “Poštovani/poštovana”… Onda se ti “PR eksperti” pitaju zašto ih novinari ne vole. Bože.
Filip Višić kaže
A gle, tvrtke u državnom vlasništvu se čvrsto drže tog modela. Očito im pali :-)
Dragan Varagić kaže
Definitivno ću linkovati ovaj tvoj tekst u istoimeni servis iz naslova :)
Filip Višić kaže
Drago mi je da je moj članak zaslužio da ga se negdje linka :-)
Puno hvala!