Kako sam iz lokalne agencije ponovo prešao u internacionalnu oglasnu mrežu, moram priznati da sam opet dobio širi pregled cjelokupnog online tržišta u Hrvatskoj, što me inspiriralo napisati novi post nakon više od 6 mjeseci. Ovaj članak zapravo je namijenjen medijima tj. svima onima koji žele kreirati kvalitetan sadržaj ili prodavati oglasni prostor.
Prvo, krenimo s lošom vijesti, display oglašavanje u obliku standardnih bannera (728x90px, 300x250px i sl.) i CPM modelom zakupa je mrtvo. Ako niste jedan u top 10, zaboravite da će agencija ili klijent kupiti 100.000 impresija na vašem portalu. Ok, možda vam se posreći jednom ili dvaput, ali to je više iznimka nego pravilo.
Ok, ok, nije baš skroz mrtvo, ali ako klijent nešto i kupi, targetirat će tematske portale i na njima zakupiti neke jumbo formate (billboard 970x250px, wallpaper, half page ad 300x600px i sl.). Ako ste jedan od portala koji prepisuje vijesti, možete zaboraviti oglašivače.
Ok, pitate se, ako su banneri mrtvi, što sad treba raditi? Pa zapravo i nije tako teško, samo ćete se morati okrenuti novim trendovima…
Mobilno oglašavanje
Prvo i najjednostavnije, napravite mobilnu verziju portala. Pri tom ne mislim na punu verziju mobilnog portala jer će vas za to neka kreativna agencija dobro oderati. Mislim da bi najpametnije bilo napraviti responsive (ili kako neki kažu responzivnu) verziju portala. Tu je dovoljno malo proprčkati po css-u i već se stranica prilagođava dimenzijama mobilnog uređaja na kojem se prikazuje. Ako imate wordpress, dovoljno je instalirati novu temu koja je već prilagođena prikazivanju na mobitelu ili tabletu.
Video oglašavanje
Video oglašavanje definitivno ima najveći rast, veći čak i od mobilnog oglašavanja. Probajte što prije kreirati video unutar članaka. Pri tome ne mislim da nađete filmić mačke koja je prdnula koji je pogledalo 100.000.000 ljudi na YouTube-u i embedate ga unutar članka, već na vlastiti sadržaj na kojem možete prodati in-stream oglase, prvenstveno pre-roll.
Kako to napraviti? E, pa to je već drugi par opanaka. Definitivno više nećete moći sami. Probajte pronaći 3-4 portala slične tematike, udružite se i podijelite troškove. Veliki portali si to mogu priuštiti jer imaju stotine zaposlenih, a vi “one man band”, s eventualno jednim zaposlenim novinarom nemate šanse. Da ne govorim o tome da je samo cijena opreme (kamera + rasvjeta + računalo) veća od 15.000 kn. Kad tome pridodate trošak plaćanja osobe koja to radi, izađe da je to sve jako skup sport :-)
Content marketing
Content marketing je definitivno veliki hit zadnjih par godina. Pod content marketing ne podrazumijevam spammanje na Fejsu, Twitteru, Google+ ili na nekoj od popularnih društvenih mreža već podrazumijeva kompletnu strategiju – mi to volimo zvati DIGITALNA PRISUTNOST.
Digitalna prisutnost su svi elementi online komunikacije koji će rezultirati većim brojem organskih posjetitelja na stranicama klijenta: korporativni blog, aktivna komunikacija s novinarima na portalima i kreiranje sadržaja koji im treba i koji su voljni objaviti, razvoj “gerila projekta”, offpage optimizacija za tražilice, e-mail marketing, kreiranje infografika, community management na društvenim mrežama, sekcija pitanja&odgovori, direktni linkovi na tematskim portalima, aktivna komunikacija na tematskim forumima, kreiranje video sadržaja, komentiranje na tematskim portalima, blogovima i stranicama društvenih mreža itd.
Velike marketinške agencije nemaju resurse za kreiranje takvog tipa sadržaja pa to outsorcaju kreativnim ili pr agencijama. Tu mediji sami mogu uskočiti i ponuditi klijentima i agencijama nešto više od standardnog sponzoriranog članka ili rubrike, samo malo trebaju razmisliti…
Oglasne mreže
Treba li ovdje uopće išta govoriti? Odavno je svima poznato da imamo prevelik broj portala (nismo više u 90-ima) da bi agencije s njima mogle raditi direktno. Iz tog razloga one rade s nekim oglasnim mrežama koje grupiraju veći broj portala i prodaju ih kao jedan proizvod
Najpoznatija oglasna mreža je svakako Google sa svojim proizvodom AdSense. Sva sreća, u Hrvatskoj postoji još 10-ak sličnih mreža putem kojih možete prodati svoj inventar:
- Ad-Net – banneri
- Click Attack – mobile
- Ebola Play – video
- EMG Premium – slide-in oglasi
- Etarget – kontekstualni oglasi
- Goldbach Audience – banneri, mobile, video
- PR mreža – sponzorirani članci
- Red View Media – banneri, mobile, video
- Xclaim – in-tekstualni oglasi, in-tekstualni banneri
Jhovs kaže
Čitam komentar i dozilam do pitanja, koje je dosta važno; Tko je ovdje prodavač reklama? Agencija, portal koji ih objavljuje ili oboje? Agencija obično dobiva određeni budžet od klijenta te na osnovu tog budžeta i eventualnih uputa prema temi sadržaja kojeg zahtijeva oglašivač, raspoređuje banner po portalima, webicama. Ako portal A dobije nalog na 100 000 prikaza bannera onda je njegov posao odraditi tih 100 000 prikaza bannera. Koliko će banner biti agresivan, koliko će mali X biti ovisi o dizjaneru i oglašivaču koji je odobrio tu kreativu. E sad, tu negdje dolazi do loše komunikacije, a obično to bude na relaciji portal-dizajner. S jedne strane imamo posjetitelje koji govore Skidaj taj ružni, agresivni banner je nikad više neću dolaziti na taj portal i nikad neću kupiti proizvod, s druge strane imamo dizajnera koji NE ODSTUPA od svog rješenje (jer ga odobrio i sam oglašivač), a u sredini imamo agenciju koja zahtijeva da se isporuči 100 000 prikaza jer će povući svoje kampanje, što je i razumno. Dakle, šarenilo zahvalimo dizajnerima. Količinu banera na portalu određuje portal, frekventnost pojavljivanja određenog banera definira agencija, dakle jedan kompleksniji kotač koji rezultira slijedećim: nezadovoljan posjetilelj s jedne strane, a s druge agencija, dizajner i portal koji će moći preživjeti još jedan mjesec.