Od kada je Rupert Murdoch (News Corporation) najavio da će početi naplaćivati pristup online sadržaju koji kreiraju njegovi mediji, cijeli svijet bruji o tome. Da li će Murdoch stvarno uspjeti u tome da naplati sadržaj, što još nikome nije pošlo za rukom? Jer do sad, ljudi nisu nikad plaćali za sadržaj već samo za uslugu distribucije tog sadržaja. Ah, taj sveti gral – naplata, pretplata…
U par slučajeva, našao sam se u situaciji da s ljudima raspravljam o mogućnostima zatvaranja uspješnog portala u portal koji živi isključivo od naplate sadržaja. Moje je mišljenje da bi takvo zatvaranje portala, u Hrvatskoj, prouzrokovalo njegovu skoru smrt.
Prema istraživanju provedenom u Velikoj Britaniji korisnici su na pitanje: “Što biste napravili kada bi vaš omiljeni news portal poćeo naplaćivati?” rekli slijedeće:
- 74% bi pronašlo novi besplatni news portal
- 8% bi koristilo samo njihove besplatne teasere (pretpostavljam naslove i uvode)
- 12% nije sigurno što bi napravilo
- a samo 5% je odgovorilo da bi nastavilo plaćati za sadržaj koji je do sad bio besplatan
Rezultate istraživanja možete vidjeti na grafu (hvala Zombixu):
Ajmo to sad lijepo raščlaniti na primjeru jednog izuzetno uspješnog portala kao što je poslovni.hr (za one koji ne znaju, najveći poslovno-financijski portal u Hrvatskoj). Poslovni.hr je u 8. mj. po Gemiusu imao 126.847 jedinstvena posjetitelja. Obzirom da Gemius ima takvu metodologiju koja smanjuje broj posjetitelja za 30-ak posto i izbacuje sve posjetitelje koji nisu iz Hrvatske, recimo da je realan broj jedinstvenih posjetitelja portala poslovni.hr negdje u rangu 170.000.
Primjer – poslovni.hr zatvara vrata besplatnim čitateljima i automatski njegova posjećenost sa 170.000 pada na 44.200. Od toga 12% nije sigurno što želi, 8% ih čita i ne dobija potpune informacije, a 5% plaća sadržaj. Mislim da bi u idealnoj situaciji, od svih tih posjetitelja, 6% platilo sadržaj – znači poslovni.hr pada na 10.000 posjetitelja/pretplatnika.
I što sad? Koliko naplatiti tim korisnicima, a da bi portal i dalje ostao financijski isplativ. Treba platiti sve te novinare, urednike, programere i dizajnere koji održavaju sajtove.
Da bi portal ostao kvalitetan, mora imati minimalno 3 urednika, 1 webmastera/dizajnera, 1 programera i 1 voditelja projekta, troškovi portala se penju na 100.000 kn samo za plaće (ako računam prosječnu plaću 5.000 kn, a voditelju 10.000 kn neto). A gdje je tu plaćanje copyrighta za kvalitetne sadržaje, freelanceri, kvalitetni serveri i sl. U najboljem mogućem slučaju, troškovi su minimalno 150.000 kn mjesečno.
Znači, svakom korisniku treba naplatiti minimalno 15kn mjesečno. Da bi bili profitabilni i kvalitetni, mislim da je riječ o cifri od 50kn mjesečno (s uključenim PDV-om).
To ni ne izgleda tako loše, jel tako? Da, ali moramo imati na umu da smo to izračunali na daleko najvećem poslovnom portalu u Hrvatskoj. Zamislite da takvo nešto proba napraviti seebiz.eu – 2. najveći poslovni portal u Hrvtskoj koji po Gemiusu za 8. mj. ima 68.845 jedinstvenih posjetitelja (dakle, skoro duplo manje od poslovni.hr). Mislim da to nikad ne bi prošlo.
Da zaključimo – poslovni.hr si takvo nešto čak može i dopustiti zato jer iza sebe ima tiskano izdanje koje ga financira. Takvo “eksperimentiranje” si mogu dopusiti i velike grupacije kao što su Styria, EPH i Oglasnik, ali manji portali poput već navedenog seebiz.eu ili drugih portala kojima je jedini izvor prihoda naplata oglašavanja (a tu spadaju čak i veliki – index.hr, net.hr, javno.hr), nažalost, nemaju takav luksuz.
Cijela ova priča nema puno smisla kada uspoređuješ kruške i jabuke. Naplatu za konzumiranje sadržaja web portala nitko i ne namjerava uvesti, eventualno se govori o naplati pristupa sadržaju na weu kakav se objavljuje u tiskanim izdanjima i nekim drugim posebnim sadržajima. Naravno da je apsurdno razmišljati o uvođenju naplate za čitanje lako dostupnih vijesti, ili turbozanimljivih informacija poput one što je danas izjavio Ž. Keruma.
Pa Poslovni.hr (koji je naveden u primjeru) većinom ima kvalitetne vijesti…