Obzirom da oglašavanje na internetu još uvijek nije popularno, odlučio sam napisati seriju članaka koji će “offline marketingašima” olakšati tranziciju u vode online marketinga. Znam da mnogi koji sada ovo čitaju ne mogu vjerovati da online oglašavanje nije popularno, ali to je istina. Što je najgore, globalna ekonomska kriza je srušila kompletno display oglašavanje u Hrvatskoj za barem 25%, a tržište izdvojenih oglasa za više od 40% u odnosu na godinu prije krize.
Krenimo dakle s prvim člankom…
Što u stvari podrazumijeva CPM marketing?
CPM označava kraticu “cost per mille” odnosno podrazumijeva oblik plaćanja kod kojeg je obračunska jedinica 1.000 prikazivanja bannera. Znači, kada vam netko kaže da je CPM = 100 kn, to znači da 1.000 prikazivanja bannera plaćate 100 kn, odnosno 1 prikaz bannera plaćate 0,10 kn.
CPM marketing je najpopularniji oblik oglašavanja, kako u Hrvatskoj, tako i u cijeloj regiji. Najčešće se koristi kod branding i awareness kampanja.
Prva impresija bannera je u stvari onaj prvi korak koji će korisniku prezentirati proizvod (ako je riječ o display oglašavanju) i ako je taj banner/proizod zanimljiv, proizvesti klik koji će sad već potencijalnom klijentu omogućiti još bolje upoznavanje s proizvodom. Na kraju to možda i rezultira kupnjom oglašenog proizvoda.
Naravno, sve je to samo možda, ako je kreativa nezanimljiva – zato dobro razmislite prije nego krenete u kampanju. Istražite što vaši korisnici žele vidjeti, na što će kliknuti i po čemu vas najbolje zapamtiti.
Koji formati se najčešće koriste kod CPM oblika oglašavanja?
Kod takvog oglašavanja koriste se najčešće veliki formati oglašavanja, kao što su banneri:
- 728x90px – leaderboard
- 300x250px – medium rectangle
- 160x600px – wide skyscraper
- 120x600px – skyscraper
- 300x600px – half page ad
Usput, to su samo najčešći standardni formati bannera koji se koriste, ima ih daleko više. Postoji još par velikih bannera: 250x250px, 240x400px i 336x280px, no bez obzira na njihovu popularnost u inozemstvu, u Hrvatskoj se baš i nisu primili.
U zadnje vrijeme koriste se i video banneri ili složene flash animacije koje izlaze iz okvira samog bannera. Npr. video banner koji je standardne veličine 300x250px proširi se na 600x250px. Takvi oblici bannera su većinom skuplji od klasičnih bannera, no njihov branding efekt je daleko bolji i veći.
Kada koristiti CPM oblik marketinga?
CPM oglašavanje izvanredno je efektivno u slučaju “branding” kampanja. Pod branding kampanjama podrazumijevam kratkotrajne kampanje (15 – 45 dana). Takva kampanja omogućit će vam veliki trenutni doseg odnosno reach korisnika.
Imajte na umu da ta kampanja pali samo kada imate dovoljno novaca, odnosno budget veći od 100.000 kn u periodu od maksimalno 45 dana.
Moja preporuka je da CPM kampanje kupujete preko specijaliziranih mreža ili marketinških agencija specijaliziranih za digitalno oglašavanje. Oni će vam osmisliti i isplanirati puno kvalitetnije kampanje nego što to sami možete napraviti, a da ne govorim o tome da će vam ispregovarati bolje uvjete s medijima.
Vezani članci:
CPC ili PPC (cost per click ili pay per click) marketing
CPA (cost per action) marketing
Sonja kaže
Lijepo je što se netko sjetio napisati nešto i za offline marketingaše. Nama se to možda čini banalno, ali ljudi stvarno ne znaju razliku između cpm, cpc i ostalih oblika zakupa bannera i ovakav članak će sigurno dobro doći u misiji poticanja online aktivnosti. :-)
Suke kaže
U pravi trenutak. Često ni ponuđači (agencije) ne znaju dobro razliku. Hvala i samo dalje u raščišćavanje džungle on-line oglašavanja.
Sime kaže
CPM oglašavanje je razlog nerazvijenog net oglašavanja u hr. Kod PPC oglašavanja dobivaš isto, branding, samo oglašivač na 100 prikaza dobije 95 njih besplatno, ostalih 5 su klikovi i to plate. CPM je razlog zašto oglašivači misle da je net oglašavanje skupo i zato nije razvijeno u hr jer im velike agencije nabijaju na nos CPM a ne PPC, a ovi se ne kuže što je što pa bace novce u vjetar i ne vrate se više.
Dok je tako, svima će nam biti ajme majko. Dobar primjer neka bude njuškalo koji je za ‘male’ pare postigao to da svi znaju za njega (adsense).
Bojan kaže
@Sime
Kod nas je pojam PPC oglašavanja Google AdWords, eventualno Etarget i XClaim.
Problem je što na AdWords-u najviše zarađuju sajtovi koji su dobro optimizirani za tražilice, a ne oni koji kreiraju kvalitetan i originalan sadržaj (što u pravilu uključuje poveće troškove redakcije). Naravno da nije realna cijena po prikazu 0.10 kn za običan flash banner 728×90, ali to je odlična cijena za video banner kojeg je Filip spomenuo u članku. Cijena bannera (CPM) bi trebala ovisiti o mediju, njegovom dizajnu, kvaliteti i vrsti sadržaja, te svakako poziciji i vrsti bannera. Za flash banner klasičnog formata cijena bi se trebala kretati oko 0.03-0.05 kn po prikazu. Najveći konkurent svim publisherima je Google, nemojte to nikada zaboraviti…